Obraz przedstawiający rozłożone instrumenty na całej szerokości pokoju: zestawy perkusyjne, kongi, talerze, rototomy, cajon, piano i wiele innych.

 

Studio idea

 

Miejsce przyjazne miłośnikom perkusji, pasjonatom zestawu perkusyjnego i afrolatynoskich instrumentów perkusyjnych. Tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie by rozwijać swój talent muzyczny w konwencji muzyki rozrywkowej, rockowej, jazzowej i afrolatynoskiej na poziomie hobbistycznym, amatorskim czy zawodowym.

Każdy jest utalentowany muzycznie!
- to podstawowa zasada naszej pracy. Nie każdy o tym wie i nie każdy chce to sprawdzić czy doświadczyć. Jeżeli umiesz mówić, to wydobywając dźwięki o różnej wysokości jesteś na wstępie do śpiewania. Jeśli twoje serce bije, płuca oddychają, nogi chodzą, ręce wykonują mnóstwo ruchów (czytaj rytmów) samodzielnie lub przy użyciu najrozmaitszych przedmiotów, to sam jesteś żywym "instrumentem" perkusyjnym (ang. body percussion).

Każdy w każdym wieku może się uczyć! - to drugie hasło, które nam przyświeca. Najstarszy uczestnik miał 65 lat. Ty możesz pobić ten rekord. Dzieci do 10 lat uczą się obowiązkowo razem z rodzicem lub opiekunem. Powyżej 10 lat i więcej, młodzież i dorośli mogą uczyć się samodzielnie pod opieką instruktora. Instrumenty perkusyjne są przyjazne szczególnie dla początkujących, nie budzą takiego respektu jak pianino, skrzypce czy gitara. Nawet osoby z lekkim upośledzeniem umysłowym i psychicznym mogą opanować sposoby wydobycia dźwięku i proste rytmy. Nasze doświadczenia nam to potwierdzają i możemy to udowodnić.
Jesteśmy gotowi dostosować program edukacji muzycznej do indywidualnych potrzeb każdego uczestnika. Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno by rozwijać się intelektualnie i artystycznie. Tutaj jesteś zawsze mile widziany.

 Obraz przedstawiający akustyczny zestaw perkusyjny z wieloma talerzami.

 

Studio wyposażenie

 

Dysponujemy rozbudowanym zestawem perkusyjnym: werbel, werbel piccolo, cztery tomy, duży bęben z dwoma pedałami, dwa hh itd. W instrumentarium afrolatynoskim posiadamy: bongosy, conga, djembe, cajon, darabuka/dumbek, bodran, timbalesy, rototomy, idiofony drewniane i metalowe. Oprócz systemu nagłośnienia na wyposażeniu studia są instrumenty klawiszowe, elektroniczne urządzenia edukacyjne i akompaniujące perkusistom. Dla uczestników zaawansowanych przeznaczyliśmy kilkaset podkładów muzycznych.
Wszystkie instrumenty, akcesoria, sprzęt i wiedza muzyczna pomagają nam odkryć świat dźwięków muzyki, w którym żyjemy.

 

Obraz przedstawiający rozłożone instrumenty na całej szerokości pokoju: zestawy perkusyjne, kongi, talerze, rototomy, cajon i wiele innych.

Na środku jest prowadzący z rozłożonymi rękami i tamburynem na głowie.

 

Studio program

 

Na zestaw perkusyjny obejmuje trzy podstawowe etapy:

1. Podstawy techniki werblowej: postawa przy instrumencie, różne techniki trzymania pałeczek i różne sposoby uderzeń, podziały rytmiczne, paradidle, artykulacja werblowa, ozdobniki i tremola, polirytmie i polimetrie, przesunięcia i modulacje rytmiczne, alternatywne grupowanie, teoria muzyki.
2. Koordynacja rąk i nóg na zestawie perkusyjnym: cztery techniki gry nogami z użyciem również podwójnych pedałów dużego bębna i zastosowaniem wszystkich figur rytmicznych i ćwiczeń z podstaw techniki werblowej.
3. Rytmy studyjne w różnych stylach muzycznych: wszystkie najpopularniejsze rytmy muzyki rozrywkowej, rockowej, jazzowej i latynoskiej wraz z licznymi wariantami rytmiczno-artykulacyjnymi. Szczególnym dodatkiem dla rodzimych koneserów może być rytmika polskich tańców ludowych w aranżacji na zestaw perkusyjny.

Obraz przedstawiający w przybliżeniu djembe, congi, rototomy i timbalesy.

Program etapów podstawowych może być rozszerzony o dalsze zagadnienia:

1. Naukę różnego typu solówek.
2. Ćwiczenia i grę miotełkami perkusyjnymi.
3. Zajęcia z podkładami muzycznymi.
4. Zajęcia z akompaniatorem.
5. Przygotowanie do egzaminów szkół muzycznych.
6. Przygotowanie do konkursów muzycznych, nagrań i koncertów.
7. Współpracę bębniarza z perkusistą.
8. Różne sposoby strojenia bębnów.
9. Studium aranżacji i kompozycji perkusyjnych z użyciem programu komputerowego Finale.

 

Zdjęcie przedstawiające w przybliżeniu elektryczny zestaw perkusyjny i kongi.
 

 

Program na instrumenty afrolatynoskie obejmuje:

1. Poznanie podstaw teorii muzyki.
2. Poznanie nazw, budowy i sposobów strojenia instrumentów perkusyjnych.
3. Sposoby wydobycia dźwięków.
4. Techniki gry rękami z nazewnictwem hiszpańskim lub angielskim.
5. Charakterystyczne rytmy poszczególnych instrumentów.
6. Zastosowanie w sekcji rytmicznej.
7. Pomoc w kompletowaniu własnego zestawu instrumentów afrolatynoskich.
8. Współpracę perkusisty z bębniarzem.
9. Ćwiczenia i grę z podkładami muzycznymi.
10. Ćwiczenia i grę z akompaniatorem.
11. Przygotowanie do nagrań i koncertów.

 

 

Obraz przedstawiający rozłożone instrumenty na całej szerokości pokoju: zestawy perkusyjne, kongi, talerze, rototomy, cajon i wiele innych.

Na środku pokoju znajduje się prowadzący udający wojownika z tarczą z bodhranu i dwoma pałeczkami zamiast mieczy.

 

Studio prowadzący

 

Zdzisław Adam Weyna "WYA" - absolwent Akademii Muzycznej i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. W latach osiemdziesiątych był perkusistą wrocławskiej opery. Od 1980 roku jest także instruktorem muzycznym w Młodzieżowym Domu Kultury Wrocław Śródmieście. W tym okresie założył big band jazzowy, z którym koncertował w kraju i za granicą. Był członkiem zespołu Tibi Domine grając szereg lat w cyklu mszy jazzowych. Założyciel i prowadzący zespół perkusyjny Tempo. Przez 17 lat organizował i współprowadził chrześcijańskie Warsztaty Uwielbienia o charakterze ogólnopolskim. Wieloletni nauczyciel, instruktor, organizator i autor programu cyklicznych zajęć muzycznych dla dzieci i młodzieży Przygody w Krainie Perkusji. Kompozytor piosenek, utworów na zestaw perkusyjny i zespoły perkusyjne. Autor Utworów na zestaw perkusyjny (PWM 1994) i Szkoły na zestaw perkusyjny (Wrocław Fraza 2010). Pomysłodawca i twórca Studia Perkusyjnego WYA.

 

Obraz przedstawiający rozłożone instrumenty na całej szerokości pokoju: zestawy perkusyjne, kongi, talerze, rototomy, cajon i wiele innych.

Na środku jest uradowany prowadzący z rozłożonymi nogami w powietrzu.

 

Studio cennik

1. Spotkanie wstępne, orientacyjne (oczekiwania, cel, naturalne predyspozycje uczestnika, forma pracy itp.), bezpłatne i niezobowiązujące.
2. Zajęcia indywidualne: 45 min / 80 zł; 60 min / 90 zł; 90 min / 120 zł.
3. Zajęcia w małych grupach 2-3 osobowych: 45 min / 100 zł.
4. Zajęcia z minimum 4 grupami zorganizowanymi (20 - 30 osób każda): 45 min z każdą grupą / 9 zł od uczestnika.
5. Przygotowanie indywidualne do egzaminów lub konkursów muzycznych w zakresie wspólnego uzgodnienia z uczestnikiem.
6. Szkolenia dla nauczycieli szkolno-przedszkolnych według wzajemnego uzgodnienia.

Terminy i godziny zajęć odbywają się po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym lub emailowym.